Uwaga - Wszystkie zamówienia złożone między 06.01.2021 a 20.01.2021 będą realizowane od 21.01.2021

Czym róznią się poszczególne materiały?

Tkaniny z jakich wykonane są nasze plisy posiadają różne właściwości. Jest kilka cech którymi można opisać materiał. Te podstawowe dotyczące plis to kolor, przezierność (przepuszczalność światła), gramatura i faktura (wzór). Część naszych plis jest pokryta masą perłową - tzw perlex.

Tkaniny są pokryte tą substancją jednostronnie. Celem powłoki odblaskowej jest lepsze odbijanie promieni słonecznych. Dzięki temu wnętrze pomieszczenia mniej się nagrzewa. Właściwość tą posiadają tkaniny - Metalic, Porto Pearl, Allegro Pearl i Allegro Flex, przy czym w tkaninie Allegro Flex warstwa odblaskowa jest delikatniejsza niż w pozostałych. Tworząc zdjęcia tkanin, staraliśmy się jak najlepiej oddać kolory obu stron tych plis. Jeśli zależy Tobie na dobrym zablokowaniu promieni słonecznych i minimalizacji nagrzewania wnętrza w upalne dni, oprócz tkaniny z powłoką odbijającą powinieneś wybrać jasny kolor materiału. Wszystkie plisy z powłoką perłową z zewnątrz wyglądają podobnie - są srebrne. Wyjątkiem jest kolekcja Allegro Flex, w której delikatniejsza powłoka lepiej oddaje kolor tkaniny na zewnątrz. Plisy te idealnie nadają się na okna wschodnie południowe i zachodnie gdzie skutecznie ograniczą ilość ciepła pochodzącego od promieni słonecznych.

Zdecydowana większość materiałów cechuje również zwiększona odporność na wilgoć. Wyjątkiem są tylko tańsze tkaniny takie jak sahara i verona. Kiedy powinieneś wybrać materiał bardziej odporny na wilgoć? Jeżeli plisa ma zawisnąć na oknie w kuchni lub łazience. Dzięki temu Twoje okna i plisy na nich będą się prezentować po latach używania równie pięknie jak zaraz po zakupie.

Przezierność bądź zaciemnienie to kolejna ważna cecha plis. W naszym sklepie podzieliliśmy tkaniny pod tym względem na 4 grupy:

  1. Materiał nieprzepuszczający światła - tkanina blackout
  2. Materiał lekko transparentny - znikoma przezierność
  3. Materiał w połowie transparentny - częściowa przezierność
  4. Materiał transparentny - duża przezierność

Plisy blackout czyli nieprzezierne - całkowicie zaciemniające idealnie nadają się do sypialni. Gdy plisa jest zasłonięta, niemal w ogóle nie wpuszcza światła z zewnątrz.

Obecnie materiałem lekko transparentnym jest wyłącznie kolekcja Metalic. Plisy te w dużej mierze ograniczają ilość światła wpadającego do wnętrza.

Większość materiałów jest w połowie transparentna. Oznacza to że wpuszczają dość sporo światła do środka pomieszczenia. W nocy, widać też przez nie z zewnątrz że w pomieszczeniu świeci się światło. Jednak nie są na tyle przezierne, aby było widać przez nie postacie z zewnątrz. Idealnie nadają się do mieszkań na parterze i do pomieszczeń dziennych. W słoneczny dzień można zasłonić całkowicie taką plisę. Wewnątrz będzie wystarczająco jasno, ale słońce nie będzie bezpośredni wpadać do środka.

Materiały transparentne można przyrównać do firanek. Przeważają tu tkaniny ozdobne. Zasłonięcie tych plis w ciągu dnia, skutecznie ochroni naszą prywatność, jednak po zmroku i zapaleniu światła z zewnątrz będzie widać co dzieje się w pomieszczeniu. Plisy te nadają się dobrze do kuchni, jadalni i salonów oraz na okna północne gdzie chcemy tylko trochę ograniczyć ilość wpadającego światła.

Kolor i fakturę czyli wzór tkaniny przedstawiamy na zdjęciach poszczególnych materiałów. Dokładamy wszelkich starań aby wszystkie zdjęcia oddawały możliwie najlepiej te parametry plis. Jednak wrażenia wizualne mogą się różnić od tego co widać w komputerze a efektu w Twoim domu na Twoim oknie. Wiele zależy od rodzaju i ustawień ekranu oraz warunków oświetleniowych w pomieszczeniu. Wszystkie zdjęcia tkanin staraliśmy się wykonać przy naturalnym oświetleniu. Jeśli jednak chcesz dokładnie obejrzeć tkaninę przed zamówieniem plis - kup próbkę materiału.

Gramatura to kolejny czynnik cechujący plisę - wartość ta mówi sporo o grubości i sposobie utkania materiału. Wszystkie wartości podajemy w gramach na metr kwadratowy.

Cechy o których pisaliśmy wyżej są wymienione na karcie każdego z produktów w zakładce "Informacje dodatkowe" u dołu strony. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do cech naszych plis śmiało napisz do nas poprzez Czat Online lub e-mail.(znajdziesz go w zakładce kontakt)

Zapraszamy do zakupów!

Jedna myśl nt. „Czym róznią się poszczególne materiały?”

  • […] Zamawiając plisy w naszym sklepie internetowym należy skorzystać z formularza konfiguracyjnego. Oferujemy kilka konfiguracji plis w zależności od Twoich potrzeb. Dzięki temu zamontujesz swoje plisy do każdego rodzaju okien.Na początku trzeba wybrać kolekcję materiałów - Sahara, Marocco, Allegro itd. Grupy materiałów poza ceną różnią się też właściwościami. Więcej na ten temat możesz przeczytać w tym artykule. […]

    Odpowiedz
Dodaj komentarz